Opublikowano:

Co nowego w Zbiorach zadań z chemii Witowskiego 2018?

1. Ponad 1000 nowych zadań (wszystkie matury OKE Poznań, matura majowa 2017, matura czerwcowa 2016 i inne arkusze);
2. B
ardziej rozbudowany rodzaj tablic (biologiczno-chemiczno-matematycznych), uwzględniających wzory aminokwasów, zasad azotowych czy logarytmowanie dziesiętne.
3. Oznaczone czarnym paskiem i odpowiednimi znacznikami zadania dotyczące nowej podstawy programowej.
Zdecydowaliśmy się jednak nie usuwać zadań obowiązujących do poprzedniej podstawy programowej, wychodząc na przeciw
poprawiającym egzamin, a jednocześnie nie ma żadnej pewności, że zadania do roku 2015 nie pojawią na maturze w tym czy
przyszłych latach (ogniwa, elektroliza, obliczanie entalpii itd.);
4. Wprowadziliśmy dziesiatki zadań testowych budowanych w oparciu o nowe techniki egzaminowania testem, które znajdujemy
w arkuszach od roku 2015. Przykładowo:
a)
otwarte testy krytyczne (polegające na wybieraniu spośród podanych rozwiązań pewnego problemu tylko prawidłowych, a następnie na tej podstawie wyciąganie wniosków o faktach wynikających z zadania);
b) kontekstowe zadania testowe na analizę tekstu i danych źródłowych z wykazaniem umiejętności wykorzystania tych danych;
c) zadania testowych wykorzystujące metody naukowe w eksperymencie chemicznym; zadania testowe oparte o hipotezę lub budowanie
hipotezy w oparciu o eksperymenty;
d) nowe rodzaje zadań zamkniętych.

Oprócz tego do prac nad Tomem 4 (z chemii) zawierającym dotychczas arkusze z organizowanych przez nasze Wydawnictwo matur próbnych, zaprosiliśmy wybitnych nauczycieli, którzy opracowali kartoteki zadaniowo-ćwiczeniowe WSZYSTKICH doświadczeń i eksperymentów, które są obowiązkowe na poziomie gimnazjum i liceum, gdyż to na nich mają opierać się zadania maturalne, więc znajomość tychże prac laboratoryjnych jest niezbędną. Każde z ćwiczeń zostało wzbogacone dodatkowymi zadaniami testowymi. Zdajemy sobie bowiem sprawę, że w szkole z różnych powodów nie wykonuje się wszystkich doświadczeń objętych programem, stąd pomysł by zebrać je w razem, by uczniowie mogli je poznać dokładnie, choćby tylko teoretycznie.

Warto również pamiętać, o czym wspomniano wyżej, że treści, których podobno ma nie być na maturze 2015 (np. elektroliza, ogniwa, jądrówka…) pozostawiliśmy w zbiorach z dwóch powodów: po pierwsze dla poprawiających maturę – oni potrzebują najbardziej tych działów, po drugie – pewnego razu na jednej z konferencji zapytałem ważną panią, czy na pewno nie będzie zadań z elektrolizy? Odpowiedziała: a czemu nie?! Rozpoczniemy długim tekstem wprowadzającym i spod innego paragrafu podstawy programowej i elektroliza może być. Ot i cała filozofia!

W obecnej edycji, kierując się głosami sporej grupy użytkowników, zaproponowaliśmy nowy układ treści, pozwalający wygospodarować więcej miejsca na rozwiązania. Wielokrotnie słyszeliśmy skargi na zbyt małą ilość miejsca pod zadaniami. To w bieżącej edycji chcemy zmienić. Oznaczyliśmy gwiazdką te zadania, które toretycznie znajdują się poza podstawą programową od 2015 roku. Jednak na prośbę nauczycieli pozostawiamy je w książkach.
W ostatnim czasie otrzymaliśmy wiele ciepłych słów o Zbiorach i od naszych uczniów, nauczycieli ale także od środowisk związanych z Ministerstwem Edukacji i CKE. Dziękujemy za każde dobre słowo i okazaną pomoc przy tworzeniu zadań.
Pytania pogrupowane są w odpowiednie bloki tematyczne a na końcu książki umieszczono ich prawidłowe odpowiedzi. Książki te są rozwinięciem serii wydawniczej- zbiorów : „Chemia…”, „Biologia…”, „Matematyka… Zbiór zadań otwartych wraz z odpowiedziami na Uniwersytety Medyczne i kierunki przyrodnicze”, która została specjalnie przygotowana dla uczniów zdających nowy rozszerzony egzamin maturalny z chemii i biologii i chcących studiować na Uniwersytetach Medycznych lub na kierunkach przyrodniczych. Z każdym rokiem egzamin maturalny z chemii jest coraz trudniejszy, coraz bardziej udziwniany a język zadań zmienia się z chemicznego na… ciężki do zrozumienia nawet dla doświadczonych nauczycieli. Naszym zadaniem jest jednak podążać nowym tropem i dlatego każde zadanie nowe na maturze natychmiast pojawia się w naszych zbiorach rozbudowane do kilkunastu nowych. Bo chcemy być NAJLEPSI!!!